Разширени вени – всичко, което трябва да знаете

Какво представляват разширените вени?

Варикозните вени, още познати като разширени вени или варикоза, са хронично прогресиращо заболяване, засягащо предимно долните крайници. Те се проявяват като удължени, разширени и усукани вени, които често изпъкват под кожата. Причината за това е повишено налягане във венозната система, в следствие на недостатъчност на клапния апарат. В нормални условия тези клапи насочват кръвта еднопосочно – от крайниците към сърцето. Клапната инсуфициенция е обусловена от генетична предразположеност – унаследена слабост на съединителната тъкан, в комбинация с механично натоварване – продължително стоене прав или седнал, липса на двигателна активност, наднормено тегло, бременност. При дълготрайно повишено налягане в кръвоносните съдове се развиват клапен рефлукс и венозен застой – два ключови механизма в развитието на разширените вени..

Разширените вени са най-честият признак на хроничната венозна болест (ХВБ) – състояние, което включва различни венозни заболявания, като първична варикоза, постфлебитен синдром и венозни малформации. Според Националното дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, около 30% от мъжете и 47% от жените в България страдат от венозна недостатъчност.

Въпреки, че разширените вени често се възприемат като козметичен проблем, те могат да доведат до сериозни усложнения като тромбоза, възпаление (флебит) и венозни язви. Разбирането на състоянието е ключът към правилния избор на лечение. Днес има множество ефективни методи за справяне с варикозните вени. Оперативното лечение се прилага все по-рядко, а минимално инвазивните термоаблационни техники се утвърдиха като златен стандарт в терапията на разширени вени през последните години.

Симптоми на болестта варикоза

Разширените вени са не само здравословен проблем, но и причина за дискомфорт и ниско самочувствие. Те могат да бъдат болезнени, да предизвикват сърбеж и отоци по краката, както и да имат изразен естетичен ефект.

Те се проявяват като изпъкнали сини или тъмносиви вени по краката и стъпалата, а в някои случаи причиняват зачервяване и пигментация на кожата.

Понякога, вените са и осезаеми на допир. Те изглеждат като „на бучки“ – уплътнени, зачервени и силно болезнени. Това може да е признак на възпаление (варикофлебит) – състояние, изискващо незабавна консултация със специалист.

Най-честите оплаквания, свързани с варикозата са тежест, подуване, крампи и болка в долните крайници. Тези симптоми се засилват през топлите месеци и след продължително стоене, седене или физическо натоварване, като са най-силно изразени в края на деня.

СЕАР класификацията определя степента на развитие на заболяването, като включва 7 стадия:

  • Клас 0: Липсват видими или палпаторни белези на разширени вени
  • Клас 1: Телеангиектазии (т. нар. капиляри или паякообразни вени) и/или ретикуларни вени (с размер 1-3 мм)
  • Клас 2: Варикозни вени (диаметър над 3 мм)
  • Клас 3: Наличие на оток
  • Клас 4: Промени на кожата и подкожието, в резулатат на венозния застой – пигментация, екзема, липодерматосклероза, бяла атрофия
  • Клас 5: Заздравяла венозна язва
  • Клас 6: Активна венозна язва

Причини за поява на варици

Основна причина за развитие на разширени вени е наследствената обремененост. Обикновено, ако някой от родителите страда от такива, много е вероятно, децата да са с подобна клинична картина. Друга причина за изява на варици е начинът на живот. Други основни рискови фактори включват:

  • Менопауза
  • Бременност
  • Напреднала възраст (особено жени след 50 години)
  • Работа, свързана или с продължително стоене прав, или с постоянно седене
  • Наднормено тегло, оказващо сериозен натиск върху цялата кръвоносна система
  • Тютюнопушене и злоупотреба с лекарства или/и алкохол
  • Артериална хипертония
  • Носене на неудобни обувки и дрехи, най-често твърде тесни
  • Уседнал начин на живот
  • Продължително излагане на топлина – слънчеви бани, сауна

Методи на лечение на разширени вени

Първата стъпка към успешен терапевтичен план е точната диагностика. Клиничният преглед и Доплер-ехографското изследване, извършени от съдов специалист, са ключови за избора на оптимален терапевтичен метод. Следващият етап е коригиране на начина на живот, като лекарят ще препоръча подходящи физически активности за стимулиране на венозната циркулация. Ходенето и упражненията за мускулатурата на подбедрицата са най-добрият вариант, тъй като съкращаването на тези мускули изпомпва застоялата венозна кръв. Допълнителен метод за облекчаване на симптомите е повдигането на краката в легнало положение над нивото на гръдния кош.

Обобщено терапевтичните методи за справяне с разширени вени са:

  • Компресионна терапия. Тя включва използването на специални медицински компресивни чорапи, чорапогащници или ластични бинтове. Еластичната компресия ефективно облекчава симптоми като тежест, оток и болка, предотвратявайки прекомерното кръвонапълване във варикозно променените вени. Компресионната терапия е важен елемент при склеротерапия, хирургично лечение и минимално инвазивни процедури за хронична венозна болест. Съществуват различни видове компресионни продукти според тежестта на заболяването. Консервативните методи не водят до окончателно решение на проблема.
  • Медикаментозно лечение. При този подход се препоръчват венотоници – лекарствени продукти, които подобряват кръвотока и укрепват венозните стени. Тази консервативна терапия е подходяща в началните стадии на заболяването, когато симптомите не са силно изразени. Проучвания показват, че продукти с диосмин в различни форми имат благоприятен ефект върху отока, тежестта и дискомфорта, като укрепват венозните стени и подобряват качеството на живот.
  • Локална терапия. Сред лекарствените продукти за разширени вени се предлагат различни мазила като гелове и кремове. Тези продукти осигуряват краткотрайно облекчение на симптомите, но не могат да повлияят на основната причина за проблема или да предотвратят прогресията на разширените вени.
  • Хирургично отстраняване на засегнатата вена. В по-близко минало премахването на засегната вена е бил последният възможен изход за избягване риска от усложнения при разширени вени. Методът изисква по-дълъг възстановителен период, възможни са усложнения като инфекция и кървене. На практика, този метод се използва и днес при по тежки стадии, когато минимално инвазивните методи не са възможни.
  • Склеротерапия. Процедурата представлява инжектиране на склерозиращ агент, под формата на течност или пяна, във варикозно променената вена, като по този начин се цели слепването на нейните стени. Така на практика се елиминира третираната вена. Методът е безболезнен, краткотраен, не изисква възстановителен период и е доказал ефективността си във времето. Склеротерапията е подходяща при по-ранните стадии на заболяването и освен терапевтичен, има и отличен естетичен ефект.
  • Минимално инвазивни термоаблационни техники. Това са ендовенозната лазерна или радиофреквентна аблация. Тези методи в последните години се оформят като най-предпочитани за справяне с проблема разширени вени. При този вид техника се постига облитерация на големите инсуфициентни вени чрез катетър, който излъчва висока температура. Процедурата се извършва с локална анестезия, не изисква болничен престой и възстановителен период. Още едно предимство е липсата на оперативни разрези. Веднага след аблацията можете да се върнете към обичайния си начин на живот. Единственото изискване е носене на ластичен чорап за 7-10 дни след процедурата.

Навременното лечение на разширените вени подобрява както външния вид, така и общото здравословно състояние. Оптималният подход често включва комбинация от различни терапевтични методи. При нашите съдови специалисти в София ще получите индивидуален подход, цялостна диагностика и терапевтичен план, съобразен с конкретното Ви състояние.

5/5 - (23 гласове)

Вашият коментар